Warning: A non-numeric value encountered in /home/dziewano/domains/okna-lublin.com.pl/public_html/wp-content/themes/rttheme17/content_generator.php on line 123
11 Maj 2017
Maj 11, 2017

Okno sercem każdego domu

0 Comment

Najważniejszym elementem każdego budynku mieszkalno-użytkowego są okna. Nietrudno zauważyć, że okno łączy jednocześnie funkcję praktyczną i estetyczną. Współczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają produkowanie rozwiązań efektownych i funkcjonalnych, mowa tu przede wszystkim o oknach energooszczędnych, dzięki którym w znaczny sposób można zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku.

Jak wynika z najnowszych badań, przeważająca większość ciepła ucieka właśnie poprzez okna! Fakt ten potwierdzają dodatkowo certyfikaty cieplne.

W wielu budynkach  mieszkalnych wciąż można spotkać cienkie szyby okienne. Niestety, rozwiązania te przyczyniają się do znacznej utraty ciepła, czego efektem jest konieczność dodatkowego dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Niestety, w wielu przypadkach rozwiązanie to nie przynosi pożądanych efektów, a koszty ogrzewania są wyższe.

Godne uwali i polecenia są nowoczesne, energooszczędne okna PCV, które doskonale spełniają funkcję termoizolacyjną, a tym samym bez problemu radzą sobie z nadmiernym uciekaniem ciepła. Skuteczność okien PCV w dużej mierze wynika z tego, że są one znacznie grubsze od tradycyjnych okien plastikowych.

Nie od dziś wiadomo, że dobrej jakości okna powinny nie tylko efektownie się prezentować, ale przede wszystkim prawidłowo funkcjonować, czyli chronić budynek przed nadmierną utratą ciepła. Okna PCV to idealne rozwiązanie dla budynków mieszkalnych i użytkowych, zwłaszcza dla biur.

Zaletą okien PCV jest odpowiednie profilowanie, które w znaczny sposób wpływa na ich szczelność, czyli zatrzymywanie optymalnej ilości ciepła w pomieszczeniach.

Faktem jest, że okna energooszczędne to inwestycja, która wiąże się z większym nakładem finansowym niż zakup rozwiązań tradycyjnych, należy jednak podkreślić, że użytkowanie okien PCV jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Porównując koszty ogrzewania budynku, w którym znajdują się tradycyjne okna z lokalem wyposażonym w okna PCV, nietrudno zauważyć, że propozycje energooszczędne są zdecydowanie lepsze pod względem oszczędzania ciepła.

Okno PCV i jego funkcja

Pod względem wizualnym okna PCV nie różnią się od rozwiązań tradycyjnych. Cechą, która wyróżnia przedmiotowe okna, jest przede wszystkim miernik przepuszczalności termicznej, który w przypadku okien PCV wynosi Uw<0,8.

Po czym można poznać tego typu okna?

Podstawową cechą są zdecydowanie grubsze ramy, co automatycznie zwiększa izolację. Na uwagę zasługują również szyby, nota bene, bardzo ważny element okien PCV. Podstawowym rozwiązaniem termoizolacyjnym jest uszczelka – w przypadku okien PCV standardowa szerokość uszczelki to 8 mm, zwykłe okna zazwyczaj posiadają uszczelki znacznie węższe, co automatycznie oznacza mniejszą ochronę przed zimnem.

Planując zakup okna PCV należy także zwrócić szczególną uwagę na to, czy towar posiada odpowiednie certyfikaty jakości – jest to gwarancja, że inwestycja przyniesie oczekiwane i pożądane efekty na płaszczyźnie oszczędności ciepła.

Prawidłowo wykonany powinien być także montaż okien PCV. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz znaczna ilość wysokiej jakości materiałów, wykorzystywanych podczas produkcji sprawia, że koszt zakupu okna jest wysoki. Decydując się na profesjonalny montaż można mieć pewność, że inwestycja przyniesie oczekiwane efekty. Nieprawidłowo zamontowane okna to przysłowiowe wyrzucanie pieniędzy w błoto. Zajmujący się montażem okna stolarz powinien przede wszystkim posiadać doświadczenie w tej dziedzinie.

Reasumując, okna energooszczędne to rozwiązania godne polecenia i zainteresowania, nie mniej jednak należy pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły, począwszy od cech stricte technicznych, a na finalizującym inwestycję montażu skończywszy.

Korzyści wynikające z oszczędności ciepła można zauważyć już rok od realizacji przedsięwzięcia.