Warning: A non-numeric value encountered in /home/dziewano/domains/okna-lublin.com.pl/public_html/wp-content/themes/rttheme17/content_generator.php on line 123
25 Maj 2017
Maj 25, 2017

Najlepsze okna do bloku

0 Comment

Kupno mieszkania używanego może być bardzo korzystnym rozwiązaniem – za przystępną cenę otrzymujemy nieruchomość w dobrym stanie. Oczywiście, stan techniczny takiego mieszkania nie zawsze będzie idealny. Niekiedy pojawi się konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu, aby przystosować taką nieruchomość do użytku. Istnieje rzecz jasna mnóstwo elementów, które mogą wymagać poprawy lub całkowitej wymiany. Do najważniejszych z nich zaliczają się okna. W każdej nieruchomości okna pełnią niezwykle istotną funkcję, zatem nasze mieszkanie nie będzie w pełni nadawało się do zamieszkania, jeśli nie zadbamy o tę kwestię. Wybór odpowiednich okien do bloku nie jest wcale tak prostą rzeczą. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i zapoznać się z najlepszymi propozycjami.

Jak wybierać okna?

Wielu ludzi popełnia istotny błąd, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważną inwestycją są dobre okna. Wydaje się nam, że jest to po prostu zwykły element wykończenia budynku, zatem można zdecydować się na pierwszy lepszy model, który odpowiada nam pod względem ceny. Co więcej, niektórzy uważają, że nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na okna w przypadku, gdy szukamy czegoś do bloku. O ile przy kupowaniu okien do własnego domu jesteśmy w stanie uznać, że kupujemy coś na wiele lat, o tyle okna do bloku wydają się nam krótkotrwałą rzeczą.
Kupowanie okien trzeba zacząć od uświadomienia sobie, jak ważna jest to inwestycja i jak wielki ma to wpływ nie tylko na nasz komfort mieszkania czy wygląd danego pomieszczenia. Dobre, szczelne okna to również niższe rachunki za energię. Zapobiegają one uciekaniu ciepła z wnętrza, co sprawia, że możemy skutecznie je ocieplać przy mniejszych nakładach energii. Z wielu powodów jest to jeden z najważniejszych zakupów przy urządzeniu mieszkania. Nigdy nie należy kierować się tu wyłącznie ceną i względami estetycznymi. O tym, czy dane okna będą dla nas odpowiednie decyduje szereg różnych czynników.

Najważniejsze parametry okien

Każdy model okien jaki znajdziemy w sklepach opisany jest za pomocą kilku podstawowych parametrów. Na pierwszy rzut oka są one dość skomplikowane, ale w rzeczywistości przedstawiają one jedynie te oczywiste kwestie. Warto zapoznać się z nimi bliżej i znać ich znaczenie.
Pierwszym parametrem jest UW – współczynnik przenikania ciepła. Ta wartość powinna być jak najniższa, bowiem oznacza to, że przez takie okna ucieka najmniej ciepła. Przy dobrych, energooszczędnych oknach współczynnik ten powinien wynosić maksymalnie 1 W/m2K. Najlepsze modele posiadają UW w okolicach 0,70. Parametr ten mówi nam zatem wiele o tym, czy dany model jest energooszczędny.
Jeśli montujemy okna w blogu, szczególnie na wyższych piętrach, to musimy mieć świadomość tego, że stale będą one narażone na silne działanie warunków atmosferycznych. Deszcz i porywisty wiatr stanowią dla okien niemałe wyzwanie, trzeba zatem wybrać taki model, który będzie w stanie sobie z tym poradzić. Przy każdym modelu znajdziemy parametry, które opisują również te cechy. Dobre okna powinny mieć wysoki współczynnik wodoszczelności, bowiem w przeciwnym wypadku w tak trudnych warunkach szybko zaczną przeciekać, wpuszczając do środka wilgoć.
Współczynnik G mówi nam, jak dużo energii słonecznej może przenikać przez okna. Podobnie jak UW, również on w dużym stopniu decyduje o tym, czy okna są energooszczędne. O ile UW pokazuje, jak dużo ciepła zatrzymamy w domu, G mówi, jak dużo ciepła z zewnątrz może dostać się do środka. Takie okna również są świetnym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Podobnym parametrem jest LT. Ten jednak określa, jak dużo światła przenika przez okna. Wydawało by się, że jest to rzecz oczywista – w końcu wszystkie okna wpuszczają do środka promienie słońca. W rzeczywistości w poszczególnych modelach wartość ta może znacznie się od siebie różnić. Decyduje ona o tym, jak jasne będziemy mieli pomieszczenia, w których zamontujemy konkretne okna.
RW to współczynnik bardzo ważny w przypadku mieszkania w mieście. Mówi on o dźwiękoszczelności okien. Im wyższy, tym lepiej – dzięki temu będziemy mogli nieco odciąć się od zgiełku miasta i zapewnić sobie w mieszkaniu spokój.
Szczelne okna są oczywiście wskazane, ale nie można zapominać o tym, jak ważna jest wentylacja. Jeśli mieszkanie nie posiada wentylacji mechanicznej, to kupując okna należy szukać takich, które zostały wyposażone w rozwiązania zapewniające efektywną wymianę powietrza.

Estetyka

Sam wygląd okien także jest bardzo ważny – w dużym stopniu wpływa on na to, jak prezentuje się całe pomieszczenie. Niestety, w przypadku bloku często mamy w tej kwestii dość ograniczone możliwości. Często styl wybranych przez nas okien musi być dopasowany do rozwiązań wybranych przez zarządców.