Warning: A non-numeric value encountered in /home/dziewano/domains/okna-lublin.com.pl/public_html/wp-content/themes/rttheme17/content_generator.php on line 123

Konserwacja okien

Z oknami jest podobnie jak z zębami czy samochodem. Jeśli zapomnimy o nich i nie będziemy o nie dbać to zanim się obejrzymy będziemy musieli je wymienić. Niestety wcześniej staną się nieszczelne, głośne i toporne.

W przypadku okien są dwa elementy, o które musimy szczególnie dbać. Są to okucia i uszczelki.

Okucia ciągle pracują, podlegają różnym siłom np. to tarcia. Nieregulowane po pewnym czasie zaczynają wydawać niechciane odgłosy, zahaczają czy wycierają się. Może to powodować nieszczelności. Na szczęście w większości przypadków wystarczy regulacja i wszystko wraca do normy. Nie można jednak sprawy ignorować, bo będzie za późno. Np. może się okazać, że okucia są już tak zniszczone, że jedyne, co możemy zrobić to je wymienić. Pół biedy, kiedy odpowiednie okucia są jeszcze dostępne na rynku. Co jeśli okna, które posiadamy nie są już od lat sprzedawane? W takim wypadku zostaje nam tylko wymiana okien.

Uszczelki to drugi fragment okna, który narażony jest na utratę swoich właściwości. Pod wpływem czasu, warunków atmosferycznych i pracy uszczelki twardnieją i mogą parcieć. Trzeba je konserwować silikonem w spreju. Najlepiej po umyciu okna popryskać uszczelki sprejem i przetrzeć. Specyfik ten jest dostępny na każdej stacji benzynowej, służy do konserwacji gumy i plastiku. Warto dbać o uszczelki, bo to właśnie od nich najbardziej zależy jak długo okna pozostaną szczelne.

Gdy jednak nasza uszczelka jest w stanie, w którym nic nie może jej pomóc wtedy musi zostać wymieniona, ale uwaga nie wszystkie okna pozwalają na taki zabieg. Bardzo rzadko można spotkać taką sytuację, że uszczelka jest zgrzana z profilem wtedy wymienić musimy całe okno. Jest to kolejny argument za tym żeby dbać o uszczelki.
Jeśli będziemy zmuszeni do wymiany uszczelek, nie róbmy tego sami. Uszczelka musi być identyczna, co do części milimetra, nie jest łatwo, więc dobrać odpowiedni zamiennik, czasami konieczne będą dłuższe poszukiwania.

Proste prace konserwacyjne, takie jak dbanie o uszczelki warto przeprowadzać samemu, ale już trudniejsze np. regulacja, rozkręcanie i czyszczenie okuć wymagają specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Zwłaszcza po remoncie, w okuciach zebrało się dużo pyłu, który podczas otwierania drapie je i wyciera, trzeba się go szybko pozbyć, bo okno takie bardzo szybko utraci swoje właściwości. Warto wezwać wtedy kogoś, kto to robi zawodowo. Jeśli naprawdę poważnie podchodzimy do naszych okien, chcemy, aby jak najdłużej nam służyły i utrzymywały swoje właściwości dokonujmy ich konserwacji przynajmniej raz do roku. To nie jest droga usługa a dzięki niej można zaoszczędzić naprawdę dużo kłopotów i wydatków.

Zadzwoń do nas 603 528 907 i zapytaj o konserwację okien.