Warning: A non-numeric value encountered in /home/dziewano/domains/okna-lublin.com.pl/public_html/wp-content/themes/rttheme17/content_generator.php on line 123
30 Cze 2017
Czerwiec 30, 2017

Budowa i zastosowanie profilu PVC

0 Comment

Profil jest pojęciem nieodłącznie związanym z oknami. Dotyczy zwłaszcza tych ram okiennych, które wykonane są z PVC, ale można go spotkać również przy definiowaniu elementów okien wykonanych np. z aluminium.

Czym jest profil?

Przede wszystkim warto poznać definicję profilu. Profil jest to bowiem swego rodzaju kształtownik, który stanowi materiał do budowy ramy okiennej i innych elementów okna. Co jeszcze może być z niego wykonane? Np. ościeżnica, klipsy, listwy przyszybowe. Każdy profil tworzony jest przez producentów, którzy – aby miał on właściwe zastosowanie – przyporządkowują do niego również rozmaite systemy. Dzięki tym systemom możliwe jest wykonanie różnych projektów okien. Oznacza to, że jeden profil może dawać możliwość stworzenia okien w różnej konfiguracji właśnie dzięki zróżnicowanej formie systemów.
To wszystko wpływa na wybór profilu – musi on pochodzić nie tylko od konkretnego producenta, ale i mieć odpowiedni system w zanadrzu. Warto poszukiwać zwłaszcza systemów nowoczesnych, np. pięciokomorowych, w przeciwieństwie do starszych, trzykomorowych.

Budowa profilu PVC

Wszystkie systemy profili różnią się między sobą m.in.:
– układem oraz liczebnością komór;
– pomysłem na wentylację i odwodnienie;
– usytuowaniem uszczelek;
– zastosowanymi wzmocnieniami;
– położeniem ościeżnicy w stosunku do skrzydła;
– wyglądem.

Materiały na profil PVC

Każdy profil wykonywany jest z PVC w formie tzw. dry blend, czyli o charakterze wysokoudarowym. Do tego materiału dodawane są rozmaite domieszki, które mają niewielki udział w całej budowie profilu, ale nadają mu m.in. twardości czy nabłyszczenia.
Jeszcze do niedawna często stabilizowano polimery PVC metalami ciężkimi, m.in. wycofanym już kadmem czy ołowiem, który w obliczu swojej szkodliwości również jest coraz rzadziej stosowany. Do najbezpieczniejszych obecnie i najbardziej ekologicznych rozwiązań nalezą profile wykonywane ze stabilizatorem cynkowo-wapniowym, który – według badań – zachowuje najmniejszą szkodliwość. To sprawia, że współcześnie materiały, z których stworzone są okna, są nie tylko ciekawe pod względem konstrukcyjnym i pod kątem właściwości, ale również całkowicie bezpieczne dla zdrowia.